10 września 2018
KOLEJNY KONKURS NA CHLEB I WIENIEC DOŻYNKOWY ROZSTRZYGNIĘTY!
Podziękowanie za plony, podsumowanie żniw i nagrodzenie najlepszych rolników, to główne cele Powiatowego Święta Plonów, które w tym roku w powiecie słupskim zorganizowano 9 września w Główczycach. Uroczystości towarzyszył Powiatowy Konkurs na Chleb i Wieniec Dożynkowy 2018 - przygotowany przez Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach.

Zadaniem konkursu jest propagowanie tradycji i podtrzymywanie umiejętności wypieku chlebów oraz wyplatania wieńców, związanych ze Świętem Plonów, podsumowującym zbiory zbóż. Zgłoszone wieńce mogły być wykonane w sposób tradycyjny i niekonwencjonalny, a chleby mogły pochodzić z wypieku domowego lub piekarni. Do wykonania wieńców tradycyjnych mogły być użyte tylko zboża, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w regionie pomorskim.
W sumie na konkurs wpłynęło 19 wieńców tradycyjnych i 7 niekonwencjonalnych oraz 24 chleby z wypieku domowego i jeden z piekarni. Prace oceniali: Zbigniew Babiarz-Zych, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku, Zenona Mazurczyk z Pomorskiej Izby Rolniczej w Słupsku, Gabryela Włodarska-Koszutowska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz mistrz piekarnictwa Dariusz Szyca ze Słupska.
Zdaniem jurorów najpiękniejszy wieniec tradycyjny wykonało sołectwo Włynkówko, które zajęło I miejsce w tej kategorii i otrzymało nagrodę finansową od starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego w wysokości 1200 zł, na drugim miejscu znalazło się sołectwo Redzikowo (nagroda 750 zł), a na trzecim sołectwo Strzyżyno-Damnica (nagroda 500 zł). Przyznano również wyróżnienia po 200 zł, które trafiły do Koła Gospodyń Wiejskich w Siemianicach i sołectwa Wieszyno. Jurorzy postanowili wyróżnić jeszcze dwie inne prace, zgłoszone do kategorii wieńców tradycyjnych, ale wykonane z użyciem kleju, a jak wiadomo przed setkami lat nie używano takiego spoiwa. Prace były jednak tak piękne, że je wyróżniono — mimo iż w całości nie zostały wykonane w sposób tradycyjny. Dwa dodatkowe wyróżnienia po 200 zł powędrowały do Koła Gospodyń Wiejskich z Główczyc i sołectwa Choćmirówko.
W kategorii wieńców niekonwencjonalnych zwyciężyło sołectwo Warcino, które wzbogaciło się o 1200 zł, drugie miejsce zajęło sołectwo Żochowo (nagroda 750 zł), a trzecie świetlica z Bukówki (nagroda 500 zł). Wśród chlebów z wypieku domowego najlepszy okazał się ten przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Główczyc (nagroda 300 zł), drugie miejsce zajęła gmina Kobylnica (nagroda 250 zł), a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Bydlina (nagroda 150 zł). Wyróżnienie w wysokości 100 zł trafiło do sołectwa Redzikowo. Za wszystkie zgłoszone i nienagrodzone wieńce oraz chleby ich autorzy otrzymali okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami od starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego.
 Jedno z nich trafiło do Koła Gospodyń Wiejskich z Rumska, które zgłosiło chleb w kategorii upieczone przez piekarnie i zakłady piekarnicze. Był to jedyny chleb w tej kategorii.CER
 
3 września 2018 r.
NARODOWE CZYTANIE 2018
 7 września br. (piątek) o godz. 15.30 w budynku przy ul.   Szarych Szeregów 14 B (przy Starostwie Powiatowym w   Słupsku) odbędzie się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"   Stefana Żeromskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w   wydarzeniu, które ma charakter otwarty i promuje jedno z   nasłynniejszych dzieł polskiej literatury klasycznej.
27 sierpnia 2018 roku
Oficjalne otwarcie wystawy

24 sierpnia 2018 roku w Galerii Sztuki Ludowej w Starostwie Powiatowym w Słupsku nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy prac Franciszka Gieresza. Na uroczystość przybyło wielu członków rodziny nieżyjącego już Artysty oraz zaproszeni Goście. Wystawę podziwiać można codziennie w godzinach pracy urzędu. 
Organizatorem wystawy jest Centrum Edukacji Regionalnej.


Serdecznie zapraszamy!

27 sierpnia 2018 r.
XX Jubileuszowy Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej w Bytowie
KONTAKT

Centrum Edukacji Regionalnej 

ul. Szarych Szeregów 14B
76-200 Słupsk


Tel.:+48 59 844 57 58

dyrektor@cer.slupsk.pl
biuro@cer.slupsk.pl 


www.cer.slupsk.pl

ePUAP: /CERSlupsk/SkrytkaESP